Formalności

Po dopłynięciu auta z USA do Europy czeka nas szereg formalności związanych z odprawą celną auta. Zajmiemy się tym wszystkim za Ciebie. Wystarczy, że podpiszesz wysłane przez nas pełnomocnictwo, a my zajmiemy się resztą.

Auto w porcie Europejskim musi zostać rozpakowane z kontenera, a sam kontener zdjęty ze statku. Nie zrobimy tego sami bez użycia ciężkiego sprzętu. Trzeba do tego wynająć odpowiednią firmę posiadającą odpowiednie narzędzia do tego typu prac. Po rozpakowaniu auto jest dokładnie fotografowane.

Należy pamiętać, że jeżeli w aucie znajdują się jakieś towary, należy je również zadeklarować w dokumentach odprawy celnej. Powinniśmy mieć na nie faktury i znać ich wartość. Bez tego, pojazd nie będzie mógł opuścić portu.

Po pomyślnej odprawie celnej, przedstawiamy faktury za usługi agencji celnej, opłaty portowe, deklarację celną oraz koszty celno-podatkowe (cło i VAT). Po ich opłaceniu można zabrać auto z portu i przywieźć pod wskazany adres w Polsce.

Zwykle odprawa celna to kilka dni, jednak może się ona przedłużyć w niektórych przypadkach. Najczęściej celnicy podejmują decyzję o dopuszczeniu towaru na podstawie zdjęć wykonanych przez inspektorów. W niektórych wypadkach celnik życzy sobie tzw. kontroli wzrokowej. Przez to cała operacja się przedłuża, ponieważ fizycznie urzędnik musi podejść do auta, które niejednokrotnie stoi na odległych placach. Zdarzają się również zatory w portach, związane z ogromną ilością napływającego towaru. Wtedy następują przestoje które mogą nieść za sobą dodatkowe opłaty.

Kiedy auto przyjedzie do Polski należy udać się do urzędu skarbowego i opłacić akcyzę, mamy na to 14 dni. Na życzenie klienta możemy wykonać wszelkie czynności z tym związane.

Po uregulowaniu opłat, należy udać się na badanie techniczne, przetłumaczyć dokumenty od pojazdu i w urzędzie komunikacji zarejestrować nasz wymarzony samochód z USA.

 

→  Jak zarejestrować auto z USA?