Jak liczy się Akcyzę , Cło i VAT – GRUPA ABRAMCZYK

Jak liczy się Akcyzę , Cło i VAT

Dziś postanowiliśmy opisać dokładnie jak liczy się poszczególne opłaty. Jaką kwotę powinno się przedstawić do agencji celnej , zakładając że importujemy auto zgodnie ze sztuką, a nie na połamanych fakturach.

 

Zgodnie z prawem kwotą do cła jest kwota za samochód + wszystkie koszty jakie ponieśliśmy aby wysłać auto do Europy. Czyli holowanie, fracht, ubezpieczenie itd. Wszystko po zsumowaniu jest podstawą do naliczenia 10 % CŁA. Samochody wysyłamy do Niemiec także od kwoty za samochód powiększonej o cło należy opłacić Niemiecki VAT 19 % (osoba prywatna) – podatek płacimy bezpośrednio do Niemiec. W przypadku firmy VAT jest przesunięty i należy go rozliczyć jako dostawę wewnątrzwspólnotową. Naliczamy go i jednocześnie odliczamy w zależności od tego jak zakwalifikujemy auto w księgowości naszej firmy. Czy auto ma nam służyć do użytku własnego czy jako towar handlowy (50 % lub 100 % ).

Akcyza

Polski podatek liczony od pojemności silnika. Jeśli mamy auto z silnikiem do 2.0l to zapłacimy tylko 3,1% , niestety jeśli nasze auto ma silnik powyżej 2.0l obowiązuje nas podatek 18,6 %. Mamy zapytania od jakiej kwoty liczy się akcyzę. Odpowiedz jest od wyższej. Polski urząd zawsze bierze wyższą kwotę do obliczenia akcyzy. Jeśli kwota na fakturze jest wyższa niż wycena rzeczoznawcy trzeba przyjąć kwotę z faktury , jeśli jest na odwrót bierzemy kwotę z wyceny. Zawsze zachęcamy klientów aby robili wycenę , inaczej urząd naliczy akcyzę od kwoty katalogowej !! Trzeba udowodnić że auto było rozbite. Wycena powinna być zbliżona do kwoty z faktury ( nie mniejsza niż 30 % wartości auta) , jeśli będzie za niska w urzędzie mogą stwierdzić że jest to odpad !!

 

Akcyzę liczy się od wartości auta powiększoną o cło. Do podstawy obliczenia akcyzy nie wchodzi podatek VAT ! 

 

Do opłacenia akcyzy jest zobowiązany ten kto wprowadził auto na teren Polski. Jeśli w Polsce jest do kupienia auto bez opłaconej akcyzy powinna zaświecić ci się czerwona lampka.

 

Akcyza na auta elektryczne 2019 

 

 

Zostaw ocenę
Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked