Nowe auto z USA – procedura importu

Kiedy wybieramy auto z USA warto zwrócić uwagę na jego przebieg oraz rocznik. Wydaje się być to oczywiste, bo zawsze wybieramy auto jak najmłodsze i z jak najmniejszym przebiegiem. W tym wypadku może to być jednak zdradliwe.

Zgodnie z Polskim prawem auto które ma poniżej 6 miesięcy od daty pierwszej rejestracji lub poniżej 6000 km przebiegu, przez fiskusa jest uznawane za nowe. Nie jest to istotne czy auto jest uszkodzone, całe, jeżdżące czy też nie. Zatem auto które spełnia chociaż jeden warunek jest uznane za nowe. Czyli auto może mieć trzy lat i przebieg 2 tys. km i zostanie uznane przez urząd skarbowy za pojazd nowy.

Co to oznacza w praktyce?

Większość aut z USA, co nie jest tajemnicą, jest sprowadzanych przez Bremerhaven w Niemczech. W przypadku odprawy na osobę prywatną możemy zapłacić VAT niemiecki, który wynosi 19% a nie 23% tak jak w Polsce. Co za tym idzie, oszczędzamy kilka procent na odprawie auta. W przypadku gdy auto zostanie uznane za nowe. Obowiązek zapłacenia VAT-u mamy w Polsce. Czyli odprawiając auto w Niemczech i wprowadzając auto do Polski zobowiązani jesteśmy do opłacenia VAT-u ponownie. Raczej nikt nie jest chętny aby to zrobić. Mamy na to receptę, którą prezentujemy poniżej. Szczegółu znajdują się tutaj w ustawie o podatku VAT.

Jak to rozwiązać?

Najprostszym rozwiązaniem jest odprawa tranzytowa w Niemczech tzw. T1. W Niemczech poniesiemy koszty tylko i wyłącznie rozpakowania kontenera. Auto należy przewieźć do polskiego urzędu celnego i tutaj dokonać pełnej odprawy celnej. Nie poniesiemy wtedy kosztów podwójnego opodatkowania towaru.

Należy pamiętać że ten „problem” występuje tylko w przypadku zakupu auta przez osobę prywatną. Jeżeli kupimy auto jako firma, Vat naliczamy i tak w Polsce w deklaracji, jako nabycie wewnątrzwspólnotowe towaru. Możemy wtedy bez przeszkód zapłacić cło w urzędzie w Niemczech. W deklaracji jesteśmy zobligowani do naliczenia polskiego podatku VAT. Będzie to w zupełności wystarczające i nie zostaniem opodatkowani dwukrotnie.

 

Sprawdź również  Na co uważać przy kupnie auta z USA

Zostaw ocenę
Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked