Odprawa auta na firmę czy na osobę prywatną ? Wady i zalety

Odprawa auta na firmę czy na osobę prywatną ?Każdy towar który wwozimy do Unii Europejskiej wymaga odprawy celnej. W przypadku importu aut z USA mamy do wyboru odprawę na osobę prywatną lub na firmę. Opisywane rodzaje odpraw celnych dotyczą tylko gdy climy auto w Niemczech. Jeśli zechcemy clić auto w Polsce sprawa ma się inaczej. 

Odprawa na osobę prywatną

W przypadku tef formy odprawy jesteśmy zobowiązani do opłaty cła, które wynosi 10 % oraz podatku VAT 19%. Podatki są uiszczane w Niemczech. Dzięki temu płacimy VAT w wysokości 19 % , a nie 23 %, które musielibyśmy uiścić w Polsce. 

Do odprawy na osobę prywatną będzie nam potrzebne podpisane pełnomocnictwo, faktura zakupowa, faktura za fracht. 

Po ocleniu auta i opłaceniu faktur można organizować transport do Polski. Jako że zajmujemy się kompleksowym importem organizujemy transport pod dom. 

Odprawa na firmę

W przypadku gdy climy auto w Niemczech, a nasza firma jest płatnikiem VAT, można wystąpić o europejski numer NIP oraz numer EORI. Dzięki temu w Niemczech zapłacimy jedynie CŁO 10 %. Nie będziemy musieli wyciągać fizycznie VATu z kieszeni. Rozliczamy to jako dostawę wewnątrzwspólnotową. VAT jest naliczany i jednocześnie odliczany w odpowiedniej deklaracji. Możemy odliczyć 50 % lub 100 % VAT w zależności od przeznaczenia auta w firmie. 

Cląc auto w Polsce takiem możliwości nie mamy. VAT musimy zapłacić, a dopiero później starać się o jego zwrot. 

Dokumenty jakie będą potrzebne są te same co przy osobie prywatnej dodatkowo trzeba dostarczyć potwierdzenie nadania numeru NIP i numeru EORI, skan dowodu osobistego właściciela firmy, oraz fakturę zakupową z ostatniego okresu.

 

> Samochody z USA – Aukcje Manheim

Zostaw ocenę
Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked