Mniejsze tablice do aut z USA – Urzędnicy grożą więzieniem za podawanie fałszywych informacji.

Mniejsze tablice do aut z USA – Urzędnicy grożą więzieniem za podawanie fałszywych informacji.

Mniejsze tablice do aut z USA i Japonii zostały wprowadzone w lipcu 2018 roku. Był to ukłon w stronę właścicieli aut z za wielkiej wody i kraju kwitnącej wiśni. W niektórych autach z tamtych rynków nie ma miejsca na tablice o standardowym wymiarze.

Do tej pory osoby posiadające auto amerykańskie z miejscem tylko i wyłącznie na lokalną tablicę musiało znacznie kombinować. Naginać tablicę, dorabiać mocowania lub też szpecić swój wymarzony pojazd. 1 lipca dostaliśmy wreszcie to co chcieliśmy, czyli tablicę która ma wymiar podobny do tablic amerykańskich (jest trochę niższa). Niestety wiele osób nadużywa tej możliwości i pobiera tablicę mimo że auto ma przystosowane zderzaki do naszych standardów. Część z nich montuje je nawet w ramkach od dużych tablic. Nie będę tego komentował.

Poniżej kilka przykładów:

Na fanpage na Facebooku Spotted: Tablice Amerykańskie pomniejszone znajdziecie jeszcze więcej przykładów takich aut.

Jak widać Polscy kierowcy nadużywają tego przywileju. Urzędy wreszcie poszły po rozum do głowy i zaczną karać osoby które poświadczyły nieprawdę składając oświadczenie o zmniejszonym miejscu na tablicę rejestracyjną. Urzędnicy już wysyłają zawiadomienia do właścicieli auta z małymi tablicami, o uzupełnienie oświadczenia dotyczącego tablic zmniejszonych.

Co za to grozi?

Zgodnie z pismem wysyłanym przez urzędy chodzi o artykuł 233. kodeksu karnego który brzmi Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8″

Urzędnicy grożą karami ze względu na bardzo ograniczoną ilość tablic. Są tam tylko cztery znaki i kombinacji nie ma aż tak dużo. Dzięki osobom które wykorzystały takie tablice do aut europejskich zapas ich bardzo szybko się kończy.

Należy się zastanowić czy takie tablice są nam potrzebne. Nie bierzmy ich na siłę, bo taka jest moda. Zakładani tego typu tablicy do auta europejskiego jest totalnie bezsensowne. Zostawcie tablice dla osób które naprawdę mają problem z założeniem standardowej rejestracji.

Sprawdź również Ile kosztuje auto z USA? – sprawdzamy ceny aut na aukcjach

5/5 - (1 vote)