Od czego nie płacimy akcyzy ? Pojazdy zwolnione z opłaty akcyzy

Od czego nie płacimy akcyzy ? Pojazdy zwolnione z opłaty akcyzy 

Akcyza to Polski podatek który jesteśmy zobowiązanie zapłacić kiedy importujemy samochód do kraju. I tak jak w przypadku samochodów osobowych podatek akcyzowy wynosi 3,1 % lub 18,6 % w zależności czy nasze auto ma silnik do 2 l czy powyżej 2,0l , tak są pojazdy które z płacenia tego podatku są zwolnione. 

Samochody elektryczne

Pierwszą grupą aut , które są zwolnione z opłaty podatku akcyzowego to samochody elektryczne. Niedawno weszła w życie ustawa mówiąca o tym że samochody w 100 % elektryczne są zwolnione z podatku akcyzowego. To samo dotyczy hybryd plug-in z silnikiem do 2,0l. Na początku miały się także wliczać plug-iny powyżej 2.0l , ale zaczęto dyskusje, że chcą znieść akcyzę dla bogatych i wycofano się z tego . Dotychczas auta plug-in z silnikami powyżej 2,0l to auta luksusowe np. Porsche czy BMW, które początkowo miały być zwolnione z akcyzy ale ostatecznie muszę ją zapłacić.

Auta klasyczne / zabytkowe 

Samochody klasyczne to wszystkie te które mają skończone 30 lat. Auta te opócz zwolnienia z akcyzy są także zwolnione z opłaty cła, a VAT jaki muszą zapłacić to jedyne 7 %. Warunkiem aby nie płacić akcyzy za takie auto jest zarejestrowanie go jako zabytek ( na żółte blachy ). Przy odsprzedaży takiego auta konserwator zabytków musi się na to zgodzić. 

Auta ciężarowe / pick-up

Auta ciężarowe także podlegają mniejszym opłatą w Niemczech, a w Polsce powinny być zwolnione z akcyzy. Dlaczego powinny ? Ponieważ każdy urzędnik interpretuje przepisy po swojemu i nie każdy pojazd kwalifikuje jako ciężarowy. Zdarza się że w Niemczech pick-up zostanie pomierzony i odprawiony jako ciężarowy , a polski urząd to zakwestionuje i każe płacić akcyzę. Także ten temat jest sporny, ale teoretycznie od samochodów ciężarowych i pick-upów takich jak np. RAM 1500 nie powinniśmy płacić akcyzy. 

Definicja słowa pick-up : Pojazdy typu „pickup” – tego typu pojazd posiada zwykle więcej niż jeden rząd siedzeń i tworzą go dwie oddzielne przestrzenie, mianowicie zamknięta kabina do przewozu osób i otwarta lub zakryta powierzchnia do transportu towarów. Jednakże takie pojazdy mają być klasyfikowane do pozycji 8704 (pojazdy mechaniczne do transportu towarów), jeżeli maksymalna wewnętrzna długość podłogi powierzchni do transportu towarów jest większa niż 50% długości rozstawu osi pojazdu lub jeżeli posiadają one więcej niż dwie osie.

 

Nowa Chevrolet Corvette 2020

Samochody Klasyczne – rynek w USA

Zostaw ocenę
Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked